Büyüleyici projelerimiz

Hilti'de biz dünyanın en etkileyici binaları ve köprülerini inşa etmek için makineler üretmekten çok daha fazlasını yapıyoruz. İşte güncel girişimlerimizden birkaçı. 

Shinkansen, Asya

Japonya'nın olağanüstü hızlı treni için en yüksek hızı yakalamak

Hızı, verimliliği ve güvenliğiyle bilinen bir projenin öncelikli tedarikçisi olarak seçilmemiz ürünlerimizin kalitesinin kanıtıdır.

Bu vakadaki proje Japonya'nın en ünlü hızlı treni ya da bilinen adıyla Shinkansen'dir. Hilti, diğer ülkelerin hayranlık duyarak baktığı bu muhteşem, yüksek hızlı ray hattının düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

Shinkansen saatte 320 km hıza varan trenleri ve daha kısa mesafeli banliyö hatlarıyla 2600 km uzunluğunda bir projedir.

Tokyo ve Osaka'yı birbirine bağlayan orijinal Tökaidö Shinkansen yılda 151 milyon yolcu taşıyor ve bu onu kendi sınıfında dünyanın en kalabalık demiryolu hattı yapıyor. Servis, yüksek hızlı hatların çoğundan çok daha büyük ve daha fazla sayıda treni çalıştırıyor. En yoğun zamanlarında her bir yönde saatte 13'e varan tren çalışıyor, 16 vagonlu her bir trende 1323 koltuk var.

Shinkansen'in dakikliği bir efsanedir, yılda ancak saniyeler düzeyinde gecikmeler yaşanır. Bunun sebebi sağlam teknolojisi olduğu kadar tüm bileşenlerinin sıra dışı bir bakımdan geçmesidir. 

 

Buradaki başarı çok sıkı zaman dilimlerinde süper verimli mühendislik çalışmasına dayanmaktadır. Raylar üzerinde bakım ve onarım işleri yapmak için gecede sadece dört saat vardır (günün son treniyle bir sonraki günün ilk treni arasında).

Hilti'nin doğu Japonya satış ekibi, Shinkansen'in bakım müteahhiti Rent Corporation'a destek olmak için danışmanlık hizmeti sağlamakta, iş için en iyi ürünleri seçmektedir. Mesela SIW 22 T-A kablosuz darbeli matkap ürünümüz çok kısa sürede inanılmaz verime ulaşmıştır. Doğu Japonya'daki Rent Corporation'ın genel müdür yardımcısı Nobuaki Isshiki bu durumu "Büyük esneklik, uzun batarya ömrü, hızlı şarj, düşük ağırlık ve tam güvenilirlik sağlıyor" şeklinde özetlemektedir. 

Doğru araçları sunmanın dışında Hilti müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak ürünlerimizi satın alma ya da kiralama gibi bir dizi iş çözümleri de sunmaktadır. Hilti'nin Japonya'daki kiralama iş birimi ana marka yöneticisi Hidekazu Takahashi, bu konuda "Shinkansen gibi büyük sözleşmeli müşterilerimiz için filo yönetimi hizmeti de sunmaktayız" demiştir.

"Üzerinde çalışması gerçekten heyecan verici bir proje" şeklinde devam eden Takahashi, "Shinkansen, Honshu ve Kyushu adaları üzerindeki tüm büyük şehirleri birbirine bağlıyor ve 2016'da Hokkaido'nun kuzey adasında daha fazla servisin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu yeni gelişmenin bir parçası olmak gerçekten harika olacak" sözleriyle projenin önemine dikkat çekiyor.

MAX 4 laboratuvarı, Avrupa

İsveç'te gelişen dünya bilimi

Lund Üniversitesi'ndeki senkotron ışık kaynağı tesisinde bir dünya lideri olan ve İsveç'in tüm zamanların en büyük araştırma altyapı projesi olan yeni MAX 4 laboratuvarının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.

5 yıllık bir geliştirme sürecinin sonucu olarak Eylül 2015'te başarılı bir şekilde tamamlanan Max 4, 2016 yılının (şiirsel bir şekilde seçilen) yaz gündönümünde ışık üretmeye başlayacak.

Bilim dünyasında Lund Üniversitesi, kimya, fizik, tıp ve mekanik mühendisliği gibi disiplinlerde mükemmeliyetle eş anlama gelmektedir. Burası aynı zamanda tüm dünyadan bilim insanlarının arkeolojiden nanoteknolojiye ve elektron spektroskopiye farklı alanlarda araştırma yapmak için elektromanyetik senkotron radyasyonunu kullandıkları MAX laboratuvarının da merkezidir.

MAX 4, 28 demet hattına ve her yıl 2000'e yakın araştırmacıya ev sahipliği yapan 19 deney istasyonuna sahip MAX laboratuvarının yeni nesil halidir.

Önceki MAX 1, MAX 2 ve MAX 3 laboratuvarlarının iki katı kapasiteye sahip MAX 4 tesisinin yapısı, en gelişmiş elektromanyetik radyasyon teknolojisi araştırmaları için, böyle bir araştırma merkezinden beklediğiniz titiz güvenlik standartlarına sahiptir.

Yapı, İsveçli gayrimenkul geliştiricileri Peab ve Wihlborgs tarafından işletilen ortak bir girişimdir. Hilti'ye ölçme, vidalama, sabitleme ve montaj sistemlerimiz ve bunlarla birlikte tabii ki mühendislikteki uzmanlığımız için geldiler. Eğitimli ustalardan oluşan bir ekiple yola çıktık ve konvansiyonel sistemlerden gözle görülür şekilde daha az maliyetli ve daha fazla zaman kazandıran özelleştirilmiş bir ray ve sabitleme tekniği sunduk.
Yol boyunca projenin ısınma, sıhhi tesisat, yağmurlama ve işleme sistemlerinin kurulumu için Imteck Nordic ile çalıştık. Sağlamlığı fazlasıyla test edilen böyle bir bina için, titreşim ve gürültüye karşı güçlü bir koruma gerekliydi. Mühendislerimiz bunu planlamak ve hesaplamak, ayrıca kaliteli montaj malzemesinin serbest akış kaynağından emin olmak için sahada çalıştılar.

Mesela kirişler Hilti araçları kullanılarak hazırlandı, hız ve verimlilik anlamında da projeye büyük bir değer kattı. Imteck Nordic'teki proje yöneticisi Krister Andersson bunu şöyle açıklıyor: "Kirişler hazır olarak kesildi, işaretlendi ve bölümlere ayrıldı, bu farklı yapı evrelerinde %30 zaman tasarrufu demekti." Yapı iki ana faza bölündü. İlki senkotron lineer hızlandırıcısını tutması için 420 m uzunluğunda, 10 m genişliğinde ve duvarları 2 m'ye varan bir tünel. İkincisiyse büyük depolama ringine ev sahipliği yapması için 12 m'lik yüksek tavanlara ve 650 m uzunluğunda bir çevreye sahip dairesel bir binadan oluşan yeni bir laboratuvar. Ayrıca yeni bir ofis, ziyaretçi merkezi ve çeşitli teknik binalar da söz konusuydı. Yani toplamda 50.000 m2 brüt taban alanına sahip 20 bina vardı.

MAX 4'e yapılan yatırım sayesinde İsveç'in Lund bölgesi, yeni bir şehir ortaya çıkaracak ve işletmeleri, orada yaşayanları ve ziyaretçileri bölgeye çekecek. İnşaat sona erdiğinde yaklaşık 50.000 kişi yeni şehir bölgesinde çalışacak ve yaşayacak.

Büyük bir şeyin parçası olduğunu bilmek her zaman güzeldir, özellikle de bu MAX 4 gibi sıra dışı bir girişimse.

US Bank Stadyumu, Kuzey Amerika

Minnesota Vikings taraftarlarını etkilemek ​

Şehir siluetlerine şekil vermek her zaman heyecanlı olmuştur. Bu proje de özellikle heyecan vericiydi, çünkü Minneapolis'e yeni bir siluet vermenin ötesinde Amerika'nın en büyük spor etkinliğinin manzarasını değiştirecekti.

US Bank Stadyumu NFL takımlarından Minnesota Vikings'in şaşırtıcı, yeni evi; aynı zamanda 2018'de yapılacak 52. Super Bowl etkinliğinin ve 2019'da yapılacak NCAA erkekler basketbol Dörtlü Final'inin seçilmiş mekanı. Bu yüzden araçlarımızın ve ekiplerimizin bu büyük yapının bir parçası olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz.

30 kattan fazla yüksekliğiyle US Bank Stadyumu, Minneapolis şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor. 73.000 kişiye varan kapasitesiyle ikonik bir tasarıma sahip. Yapıda 131 suit, 8000 kulüp koltuğu, 430 ruhsatlı işyeri, bir Vikings müzesi ve şöhretler salonu da olacak. Yarı saydam, eğimli bir çatısı ve cephesi, hareketli ön camları var; böylece taraftarlar güzel havalarda maçların keyfini çıkarırken, yağmurlu günlerde rahat ve sıcak bir şekilde maçları izleyebilecek, her zaman şehir manzarasının ve doğal ışığın tadını çıkarabilecekler.

1,1 milyar $'lık projede en başından itibaren Hilti ürünleri kullanıldı. Bunun da ötesinde proje boyunca ekiplerimizle birlikte teknolojilerimiz, servislerimiz ve uzmanlığımızla projeye destek olduk.

 

Söz konusu büyük stadyum projeleri olduğunda, işe girişmek için asla erken olmadığını düşünürüz. Bu yüzden esas karar vericilerle ilişkiler geliştirmek üzere doğru insanları projeye dahil ettik. Zaten HKS mimarları ve Mortenson geliştiricileriyle güçlü ilişkilerimiz vardı, bu şekilde projenin farklı ekipleriyle kaynaşma fırsatımız oldu.

Sahadaki tüm inşaatçıları, onların işlerini ve uygulamalarını bilmemiz gerekiyordu, böylece farklı inşaat ve mühendislik ihtiyaçlarını anlayabilecek ve her bir görev için en verimli araçları tavsiye edebilecektik.

Hilti bölge müdürü Curt Lehman bu durumu şöyle açıklıyor: "Herhangi bir zamanda 100'den fazla farklı inşaatçının olduğu bir işte, kimin kimi takip ettiğini bilmek zorlu bir durumdu ama gerekliydi."

İnşaatın kendisine gelince, "yüksek, derin ve geniş" bir yaklaşımı benimsedik. Stadyumun tüm ana yangın durdurma uygulamalarıyla birlikte dübel ihtiyaçlarını tedarik ettik. HY 200 Safe Set dübellerimiz Vikings projesinde öyle büyük bir başarı sağladı ki, ardından San Francisso Giants ve Atlanta Falcons takımları için yapılan stadyumlarda da kullanıldı.

Fakat US Bank Stadyumu yüksek düzeyde ulusal yarışmalara ev sahipliği yapmaktan çok daha fazlasını ifade ediyordu. Minneapolis şehri için ayrı bir değerdi, yılın 355 günü lise ve amatör sporlar, kültürel kutlamalar, iş dünyası kongreleri ve müzik konserleri gibi halka açık etkinliklere de ev sahipliği yapacaktı. Bu yüzden böyle geniş bir topluluk üzerindeki etkisi bizim için ekstra bir keyif oldu.