Mülakat için ipuçları

Eğer bir mülakata çağrıldıysanız, bu hem sizin hem bizim için önemli bir andır. Bu görüşmede pozisyon için uygun olup olmadığınıza karşılıklı karar veririz.

Size karakterimizi, yani Hilti ruhunu göstermenin en iyi yolu, sizi bazı çalışanlarımızla tanıştırmaktır. Bu yüzden gerçek mülakatınızdan önce bunun için fırsat yarattığımız durumlar olabilir. Bu, aynı değerlere ve yaklaşıma sahip olduğumuzu onaylamamıza ve birlikte çalışırken nasıl hissettireceğini öngörmemize yardımcı olur.

Başvurduğunuz pozisyon ne ve dünyanın neresinde olursa olsun, ilk mülakatınız yaklaşık bir saat sürecektir. Eğer iyi geçerse sizi ikinci bir görüşmeye çağıracağız ve size hızlı bir geri bildirimde bulunacağız.

İşinizi kolaylaştırmak ve mülakata hazırlanmanıza destek olmak için, ileride belki bazıları ile tanışabileceğiniz Hilti çalışanlarından size birkaç öneri sunuyoruz. Umarız, bu işi yıllardır yapıyor olsanız da, ilk işiniz de olsa sizin için faydalı olur.

Nasıl biri olduğunuzu bize nasıl gösterirsiniz?

Nasıl biri olduğunuzu bize nasıl gösterirsiniz?

Kendiniz gibi olun. Gerçek sizi tanımak istiyoruz, o yüzden onu göstermekten korkmayın. Biz gerçekten kültürümüze uyacak ve burada kendini geliştirecek insanlar arıyoruz. Başka biri olmaya çalışmanın hiçbir anlamı yok, uzun vadede bunun ne size, ne de bize faydası dokunur. O yüzden sadece rahatlayın ve siz olun.

Tutkunuzu gösterin. Daha iyi bir gelecek yaratmak  gibi bir tutkunuz varsa, bunu bilmek isteriz. Nezaket ya da protokol kurallarıyla kendinizi kısıtlamayın. Sektörü bilip bilmemeniz önemli değil, biz sizin enerjinizi ve heyecanınızı keşfetmek istiyoruz.

Meraklı olun. Öğrenmeye aç, kendisi dahil her şeyi geliştirme arzusu olan ve meydan okuma cesareti gösteren insanları görmek istiyoruz. Bu, bir şirket olarak büyümemize ve sizin de kariyerinizde gelişmenize destek olmak için içinizdeki potansiyeli çıkarmanın en iyi yolu.

Açık konuşun. Yanlış cevaplar doğruları götürmüyor, o yüzden lütfen 'yanlış' cevabı vermekten çekinmeyin. Herkesin güçlü ve zayıf yönleri var; zayıflıklarınızı bilmeniz sizin yeteneğinizi gösterir, ondan konuşmak da sizi farklılaştırır.

Biraz zaman ayırın. Görüşmeye gelmeden önce şirketimiz hakkında daha fazlasını öğrenmek için zaman ayırın. Bu, meraklı olduğunuzu göstermenin ötesinde, yaptıklarımızla ilgili tutkunuzu ve değerlerimizle ilgili özelliklerinizi göstermek için de bir şanstır.

Bizimle çalıştığınızı hayal edin. Kelimenin tam anlamıyla bunu söylüyoruz: görüşme yaptığınız insanlarla birlikte çalıştığınızı hayal edin. Hilti ruhu güçlüdür, dolayısıyla karşınızda oturan insanlar, birlikte çalışacağınız takımların iyi bir yansıması olacaktır. Görüştüğünüz kişilerle birlikte çalıştığınızı kafanızda canlandırabiliyorsanız, doğru yerdesiniz.  

Şeffaf olun. İşimiz insana dayalı ve tüm mesele nasıl bir insan olduğunuz. Eğer siz ve biz aramızda güçlü bir karakter uyumu hissedersek, bu iyi anlama gelir. Bu yüzden tüm sorulara aynı şekilde cevap vermek zorunda olduğunuzu düşünmeyin ve lütfen kafanızda sabit bir senaryoyla gelmeyin. Biz sizin dürüst, doğal ve olduğunuz gibi halinizi istiyoruz. 

Kendinizi rahat hissettiğinizden emin olun. Birçok çalışanımız bizimle görüşmeye geldiklerinde kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini söyleyeceklerdir. Siz de aynısını hissediyorsanız, bu Hilti'ye nasıl uyum sağlayacağınızla ilgili çok şey ifade edecektir. Mülakatta ne görürseniz, bize katıldığınızda da aynı şeyi görürsünüz. O yüzden pozisyon, lokasyon ve maaştan çok, burada mutlu olup olamayacağınızı düşünün. Neticede her gün işe geliyor olmaktan mutlu olmalısınız, içinizde iyi bir hissiyat olması önemlidir.

Değerlerimizi anlayın. Dürüstlük, cesaret, takım çalışması ve adanmışlık bizim için gerçekten önemli değerlerdir; işimizin kalbidir. Kendinizi onlarla özdeşleştirebiliyorsanız, bunun sebebini ve nasıl olduğunu sizden öğrenmek isteriz.

Gerçek örnekler verin. Olaylara yaklaşımınız ve neler başardığınız hakkında gerçek örnekler paylaşmaya gayret edin. Ne yaptığınızı ya da öyle bir durumda neler yapabileceğinizi duymak isteriz; doğru şeyin ne olduğunu ya da şirketinizin nasıl çalıştığını ya da bazı varsayımsal teorileri değil. Sadece önümüzde oturan kişiyi tanımak istiyoruz.  

İşte birlikte yapacağımız görüşmenin püf noktaları bunlar. Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz. Bol şanslar!